Podsumowanie InBuild 2013

Międzynarodowy komitet naukowy, ponad 40 profesjonalistów w dziedzinie budownictwa innowacyjnego, 22 przedstawicieli władz samorządowych województwa Małopolskiego, 78 prelegentów, autorów prac naukowych z Europy i Azji, 54 referaty na wysokim, światowym poziomie. 

To liczby pierwszej Międzynarodowej Konferencji Naukowej Budownictwa Innowacyjnego Doktorantów i Studentów „InBuild 2013” zorganizowanej w dniach 15-18 października przy Politechnice w Krakowie przez Studenckie Koło Naukowe „InBud”. Konferencji, która została zrealizowana pod auspicjami m.in.: Passive House Institute w Darmstadt czy Okręgowej Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenia Symulacji Procesów Fizycznych w Budynkach, Polskiego Towarzystwa Energetyki Słonecznej.

"Tematyką szczytu w Krakowie było szeroko rozumiane budownictwo innowacyjne, skupiające specjalistów z całego świata."

Tematyka konferencji wypisywała się w Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 „Małopolska 2020. Nieograniczone  możliwości”.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów autorytetów: prof. Doroty Chwieduk, prof. Dušana Katunský, prof. Wolfganga Feist, prof. Marka Bomberg, prof. Yiannisa Tripanagnostopoulos, dr inż. Benjamina Krick, mgr inż. Jerzego Żurawskiego, dipl ing Güntera Schlagowskiego. Przedstawione zostały wykłady dotyczące teorii jak i jej praktycznego zastosowania, co znacznie poszerzyło horyzont spojrzenia na innowację we współczesnym budownictwie.

 

Obok konferencji, równoległe odbywały się warsztaty budowlane. Na stoiskach znalazły się takie firmy jak ElWIZ S.A. – producent specjalizujący się w produkcji okien energooszczędnych i pasywnych, DLJM System Sp. z o. o. – wiodący w Polsce integrator systemów automatyki budynkowej czy Polski Instytut Budownictwa Pasywnego. Cyklicznie organizowane prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak podkreślają uczestnicy była to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego, projektowego podejścia.

Na zakończenie trzeciego dnia konferencji odbyła się wycieczka po najciekawszych realizacjach innowacyjnych w regionie. Uczestnicy odwiedzili m.in. pierwszą w Polsce halę pasywną w Słomnikach czy podobną przy sali gimnastycznej w Waganowicach.

Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa Budownictwa Innowacyjnego Doktorantów i Studentów „InBuild 2013” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy zaznaczają, że trwają już prace nad następną edycją konferencji (listopad 2015), która zasięgiem ma dotrzeć do jeszcze większego grona naukowców, co ułatwi współpracę pomiędzy jednostkami naukowymi w Polsce i na Świecie.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z konferencji.

Po więcej zdjęć zapraszamy do: